להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


ספורט בקרב יהודי מצרים
מאת אלי מאיו
 
אלברט פרדו בספרו  L'egypte que j'ai "connue" מחזיר אותנו למצרים של שנות ה-40 וה-50 ובהמשך של המאה הקודמת ועל הגעגועים שלו לארץ הפרעונים.
מה שהסופר שכח "להזכיר" הוא תרומתם של העולם ממצריים לספורט בארץ ובמיוחד לכדור-סל שמאז ומתמיד כענף ספורט מס' 1 בארץ.
מעטים יודעים שמי שהניח את יסודות הכדור-סל במדינה הצעירה, לא היו כוכבי נבחרות מאירופה ו\או מליגת האלופות של ארה"ב, אלא זו הייתה קבוצה של עולים חדשים שהגיעו בשנת ה-40, 50 ממצרים.
מסתבר שהשכנה הדרומית שלנו אינה רק ארץ פירמידות ופרעונים, אלא בעבר היא נחשבה למעצמת כדור-סל שזכתה בהמון גביעים ואליפויות והזכיה הגדולה הייתה אליפות אירופה בשנת 1949 שהתקיימה בקהיר.
יש לציין כי אחד הכוכבים הבולטים באליפות זו היה היהודי המוכשר זוזי הררי שחקן מכבי קהיר.
במצרים היו כמה מועדוני פאר יהודיים בכדור-סל וביניהם הכוח Heliopolis מכביLe cerele de la jeunesse juive, ומכבי קהיר. מכבי קהיר והכוח Helipolis היו הסמל של יהדות מצרים בספורט, בין השחקנים המפורסמים של הקבוצות הנ"ל היטו: האחים הררי ממכבי קהיר (דודי, נוני, מוריס וזוזי). אלכסנדריה, ובפורט סעיד
מהכוח היו: אלברט פסח, קלו, לוסו, חמו, ופפו אבו ראשיד (אברשי).
ממכבי אלכסנדריה: ג'ו לוי, גידו אשר, פול מאי, טוטו אזרי, אליהו עמיאל, זיתוני, אבו הרון.
מפורט סעיד: אריה, דוד כוסטי, סלבו מאיו, יוסף נכסון, וכמובן אנוכי אלי מאיו.
חלק גדול מהשחקנים ומשפחותיהם עלו ארצה והפכו להיות פעילים בהקמת תשתית הכדור-סל בישראל. פפו אבו ראשיד (אברשי) – שבנה את הפועל חיפה והפך ברבות הימים למאמנה הראשי. אלברט חמו – לשעבר שחקן הפועל חיפה שהפך להיות מאמן חברת ישראל. מרסל חפץ ופרדי כהן – שחקני העבר של הפועל חולון. אליהו עמיאל – ששימש כיו"ר איגוד הכדור-סל. אלברט פסח – לשעבר מאמן של נבחרת הנשים של ישראל בכדור-סל.
נזכר אני בסיפור פיקטני שבאחד המשחקים בין נבחרת הצבא המצרי לבין מכבי קהיר על אליפות המדינה, מכבי הובילה בהפרש ניכר ולפתע הייתה "הפסקת חשמל" והאורות כבו והתאחדות הכדורסל של מצרים החליטה על משחק חוזר. מיותר לציין כי גם כאן כשמכבי הובילה "תקלת החשמל" שוב חזרה.
שחקן אחד, יש לציין, התעלה מעל כולם והוא זוזי הררי שהוזמן לנבחרת מצרים\ שרובה הורכבה מקציני צבא בכירים. הררי הולבש במדים של קצין צבא בכיר ובאליפות אירופה זכה לקבלת תואר שחקן מצטיין מכל הנבחרות שהשתתפו באליפות זו.
עוד סיפור אחד היה שבאחד מהימים כשנבחרת לבנון הגיעה למצרים נערך משחק כדור-סל בין נבחרת לבנון ובין האחים הררי ממכבי קהיר, וכמובן שנבחרת לבנון הפסידה.